44. Jarmark Wielkanocny w Muzeum Wsi Opolskiej

SCENARIUSZ
44 JARMARK  WIELKANOCNY

Muzeum Wsi Opolskiej
14 kwietnia 2019 r.

 godz. 10.00 – 18.00

 

Organizator:
Muzeum Wsi Opolskiej, ul. Wrocławska 174, 45-835 Opole.

Ceny biletów wstępu: 12,00 – bilet normalny; 6,00 – bilet ulgowy; 1,00 – bilet przedszkolny, 4,00 – bilet na kartę rodziny (przysługuje za okazaniem stosownych dokumentów posiadaczom: Karty Dużej Rodziny, Karty Opolskiej Rodziny i Seniora, Karty Opolskiej Rodziny i Karty Opolski Senior). Jest możliwość zakupu biletów online.

Miejsce: ul. Wrocławska 174, dojazd autobusami linii 9 Bierkowice i 5

Udostępnienie do zwiedzania obiektów zabytkowych: Chałupa z Antoniowa, Młyn wodny
z Siołkowic, chałupa z Dąbrówki Dolnej, chałupa z Kamieńca, chałupa ze Sternalic – ekspozycja szkoły wiejskiej, chałupa ze Starego Lasu –  ekspozycja Kresowian, chałupa z Radłowa, kościół
z Gręboszowa, kuźnia z Ziemiełowic, chałupa z Kozub, chałupa z Kup, spichlerz z Grudyni (wystawa).

PROGRAM:

Wręczenie nagród laureatom konkursu „Kroszonki Opolskie 2019”, godz. 10.30-11.15,
namiot na łące „Wełna”.

Otwarcie wystawy pokonkursowej „Kroszonki Opolskie 2019”,  godz.12.00-12.30 spichlerz
z Grudyni.

Polska smakuje – czyli śląskie przysmaki w skansenie – stoiska z tradycyjnymi wyrobami kulinarnymi Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, namiot zagroda „Nyska”, godz. 10.00-18.00.

Prezentacja tradycyjnych stołów wielkanocnych, śląskiego oraz kresowego, chałupa ze Starego Lasu  oraz chałupa z Antoniowa, godz.10.00 do 18.00.

 

Wypiek i degustacja tradycyjnego chleba – realizowane w zabytkowym piecu z Rudziczki, godz. 11.00-17.00 (z przerwami).


Prezentacja zwierząt gospodarskich – mini zoo,
realizowana przez Gospodarstwo Agroturystyczne „Gościnna Zagroda” z Przysieczy, godz. 10.00-18.00, zagroda „Budkowice”.

 

Przejażdżki konne dla najmłodszych realizowane przez Ludowy Klub Jeździecki „Ostroga” z Opola, wybieg przy zagrodzie „Budkowice”, godz. 12.00-14.00.

 

Estrada – występy zespołów folklorystycznych:

10.25 -10.30                 Powitanie
10.30 -11.15                 Kroszonki Opolskie 2019
11.15 -11.45                 Leśne Echo z Lubszy
11.45 -12.15                 Zespół folklorystyczny z Dobrodzienia
12.15 -12.45                 Leśne Echo z Lubszy
12.45 -13.15                 Zespół folklorystyczny z Dobrodzienia
13.15 -13.30                 Prezentacja topienia marzanny (Szwarne Dziołchy)
13.30 -13.50                 montaż Kapeli Dejcie Pozór
13.50 -14.50                 Na śląską nutę koncert Kapeli Dejcie Pozór
14.50 -15.00                 demontaż
15.00 -15.30                 Szwarne Dziolchy
15.30 -16.00                 montaż Zespołu NIVEL
16.00 -17.00                 Muzyka świata koncert Zespołu NIVEL
17.00 -17.30                 demontaż
17.30                            Zakończenie programu

Nabożeństwo drogi krzyżowej z poświeceniem palm wielkanocnych, przy współudziale Zespołu folklorystycznego z Dobrodzienia,15.30-16.15, kościół z Gręboszowa.

Pokaz obrzędu topienia marzanny, godz. 13.35 w zagrodzie „młyńskiej”, Szwarne Dziołchy

Pokazy i warsztaty godz. 10.00-18.00:

  • Pokaz wykonywania ozdób wielkanocnych techniką haftu krzyżykowego – Sylwia Andrejszyn, chałupa z Radłowa
  • Pokaz wędzenia wędlin w zabytkowym kominie – Gabriela Bucka, chałupa z Kamieńca
  • Pokaz kowalstwa Kowalstwo stylowe Janusz Sawicz – kuźnia z Ziemiełowic
  • Pokaz garncarstwa – Magdalena Poprawka, cypel przy mostku
  • Pokaz zdobienia jaj techniką rytowniczą – Gertruda Kleman, zagroda „młyńska”
  • Pokaz rzeźby w drewnie – Norbert Kleman, zagroda „młyńska’
  • Pokaz zdobienia wielkanocnych pierników – Irena Zawadzka, zagroda „wełna”
  • Pokaz zdobienia jaj sitowiem – Maria Maciak, zagroda „wełna”
  • Pokaz zdobienia jaj techniką rytowniczą – Stefania Topola, zagroda „młyńska”
  • Pokaz zdobienia jaj metodą batiku – Helena Wojtasik, zagroda „Kup”
  • Pokaz tworzenia palm wielkanocnych – Jakubowska Halina, zagroda „młyńska”
  • Pokaz malowania opolskiej porcelany – Agnieszka Okos, zagroda „wełna”
  • Pokaz toczenia naczyń glinianych – Justyna Wolna, zagroda „młyńska”
  • Pokaz haftu klockowego – Teresa Luchowska, chałupa z Kozub
  • Pokaz przędzenia na kołowrotku, zagroda „wełna”
  • Pokaz wykonywania łyżek z drewna, zagroda „wełna”
  • Pokaz zdobienia jaj techniką rytowniczą – Katarzyna Potocka, zagroda „młyńska”
  • Pokaz rzeźby w drewnie – Jan Sieczka zagroda „młyńska”
  • Pokaz koronki szydełkowej i wyrobów patchworkowych, Dobrodzieński Ośrodek Kultury i Sportu, zagroda „młyńska”
  • Pokaz rękodzieła – Zakład Aktywności zawodowej w Wieruszowie – naprzeciw zagrody z Kozub
  • Warsztaty plastyczne dla najmłodszych – Osiedlowy Klub „Chaberek”, łąka „budkowice”
  • Pokaz zdobienia jaj metodą batiku – Zofia PączekKuta, zagroda Kup
  • Warsztaty plastyczne dla dzieci – Gromada Zuchowa „Oswojeni” Hufiec ZHP Opole (11.00-15.00)
  • Pokaz tworzenia lasów w słoikach – Dorota Antosiewicz „Leśny Zakątek”, zagroda z Kup
  • Pokaz rękodzieła – Stowarzyszenie Ludzi Kreatywnych „Talent” z Dobrzenia Wielkiego, zagroda Kup
  • Warsztaty malowania ceramiki – Beata Woźniak, stara brama

 

Przejażdżki tandemem – Fundacja “Na Kole”, plac przy budynku administracyjnym

 

Bogata oferta handlowa: około 160 stoisk handlowych z wyrobami ludowej twórczości artystycznej
i rzemiosła oraz wyrobami kulinarnymi, godz. 10.00-18.00, teren Muzeum.

Oferta gastronomiczna: Obsługa gastronomiczna realizowana przez Firmę Gastromax lokalizacja na łące „Wełna”, obsługa w godz. 10.00-18.00.

 

Opracowała: Ewa Olbryt

Dodaj komentarz