Ratusz w Głubczycach

Ratusz w Głubczycach

Pisemna informacja o ratuszu w Głubczycach pochodzi z drugiej połowy XIV wieku.

Pisemna informacja o ratuszu w Głubczycach pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. Został on zbudowany w 1570 roku na miejscu dawnego domu kupieckiego. Rynek ma unikatowy w Europie kształt ćwierci koła. W XIV stuleciu został przebudowany na styl renesansowy, a w wieku XIX i w pierwszej połowie XX stulecia przekształcono go w budowlę neogotycką. W 1945 roku Głubczyce zostały zbombardowane, a ratusz prawie doszczętnie spłonął. Został odbudowany w 2006 roku, a dwa lata później odbyło się uroczyste otwarcie. Aktualnie w ratuszu mieście się Biblioteka o Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej.

Budynek Urzędu Miejskiego w Głubczycach

Urząd Miejski w Głubczycach

Wybudowany w latach 1876-1879.

Wybudowany został w latach 1876-1879 w stylu eklektycznym jako Urząd Landrata (starostwo powiatowe). Obecnie siedziba władz gminy oraz Urząd Miejski. Na pierwszym piętrze w części północno-wschodniej znajduje się sala obrad rady miejskiej z przepięknie malowanym sufitem i żyrandolem-pająkiem oraz dekoracjami rzeźbiarskimi na ścianach i drzwiach z II polowy XIX wieku.

Mur obronny z basztami

Mury obronne z basztami

Zostały wspomniane dokumentarnie po raz pierwszy w 1282 roku.

Został wspomniany dokumentarnie po raz pierwszy w 1282 roku. Zbudowano go z łupka pochodzącego z pobliskiej wsi Królowe. Najlepiej zachowane odcinki muru miejskiego, częściowo przekształcone w XIX w., częściowo po roku 1945 znajdują się:

  • koło poczty, gdzie baszta zwieńczona jest kopułą z XVI w.,
  • w ogrodzie franciszkanów z furtką, w której ościeżach rzeźbione są w kamieniu ludzkie twarze i trupia czaszka,
  • na północ od kościoła parafialnego przy blokach mieszkalnych z ul. Ratuszowej z basztą nakryta dachem namiotowym z gontów;
  • przy ul. Wałowej na placu szkoły Podstawowej nr 2.

Budynek dworca kolejowego

Dworzec Kolejowy

Zbudowany został w II połowie XIX w.

Zbudowany został w II połowie XIX w. w kształcie lokomotywy parowej i w niezmienionym kształcie zachował się do dzisiaj.

Budynek Szkoły Podstawowej nr 2, ul. Kochanowskiego.

Szkoła Podstawowa nr 2

Budynek Szkoły Podstawowej nr 2, ul. Kochanowskiego.

Fontanna ze zwierzętami w parku miejskim.

Fontanna ze zwierzętami w parku miejskim

Fontanna ze zwierzętami w parku miejskim. 

Ufundowana miastu przez właściciela browaru Eduarda Beyera, zbudowana w latach 1911-1912

Dom na rogu Pocztowej i Fabrycznej, II poł. XIX w.

Dom na rogu Pocztowej i Fabrycznej

Dom na rogu Pocztowej i Fabrycznej, II poł. XIX w.

Kamienica na rogu ul. Kochanowskiego i Niepodległości, II poł. XIX w.

Kamienica na rogu ul. Kochanowskiego i Niepodległości

Kamienica na rogu ul. Kochanowskiego i Niepodległości, II poł. XIX w.

Kamienica przy ul. Kochanowskiego, II poł. XIX w., siedziba Starostwa Powiatowego

Starostwo Powiatowe

Kamienica przy ul. Kochanowskiego, II poł. XIX w., siedziba Starostwa Powiatowego

Kościół Św. Anny przy ul. Sobieskiego

Kościół Św. Anny przy ul. Sobieskiego

Podczas wojny 30-letniej stał tu kościółek pogrzebowy, przy którym grzebano ubogich mieszkańców miasta.

Podczas wojny 30-letniej stał tu kościółek pogrzebowy, przy którym grzebano ubogich mieszkańców miasta. W 1645 r. został zniszczony przez Szwedów. Nowy kościół, rzymskokatolicki p.w. Trójcy św., zwany przez ludność także kościołem św. Anny wzniesiono na starych fundamentach w roku 1778. Po II wojnie światowej został przejęty przez kościół polsko-katolicki W 1991 roku został podarowany kościołowi rzymsko-katolickiemu, a w roku 1992 rozpoczęła się jego renowacja zewnętrzna. dziś barokowy kościół św. Trójcy nie posiada żadnego wyposażenia.

Budynek poczty

Budynek poczty

Kościół parafialny

Wieża ciśnień - ul. Słowackiego

Wieża ciśnień - ul. Słowackiego

Zespół klasztoru franciszkanów

Zespół klasztoru franciszkanów

Kościół i klasztor franciszkanów zostały ufundowane w 1448 roku przez ostatniego księcia – Przemyślidę opawsko-głubczyckiego Jana Pobożnego.

Kościół i klasztor franciszkanów zostały ufundowane w 1448 roku przez ostatniego księcia – Przemyślidę opawsko-głubczyckiego Jana Pobożnego. Pierwotnie zbudowany był z drewna. W 1476 roku drewniane budynki spłonęły podczas pożaru miasta. Zostały ponownie odbudowane z kamienia z fundacji Jana Pobożnego.
Obecny kompleks zbudowany został w latach 1753-1770 wg projektu Jana Innocentego Töppera z Prudnika. Obejmuje on barokowy kościół p.w. św. św. Idziego i Bernardyna i charakterystyczny czteroskrzydłowy klasztor w formie czworoboku z wirydarzem pośrodku. Nad portalem kościoła znajduje się płaskorzeźbione godło zakonu franciszkanów – skrzyżowane ramiona Chrystysa i św. Franciszka z Asyżu. Kościół jest jednonawowy. Wystrój kościoła barokowo-rokokowy. Do klasztoru przylega budynek wzniesiony w 1752 r., w którym niegdyś mieściło się gimnazjum.

Figura Św. Floriana z 1914 r. na ulicy Kozielskiej.

Fontanna św. Floriana

Figura św. Floriana – orędownika w czasie pożarów pochodzi z roku 1914. Cokół, na którym stoi św. Florian jest zdobiony miejskimi herbami. Upamiętnia straszliwy pożar tej części miasta w 1854 roku.

Miejski basen kąpielowy

Miejski basen kąpielowy wybudowany został w latach 1978-1989 w miejscu istniejącego wcześniej i wyburzonego basenu z roku ok. 1936. W skład kąpieliska wchodzi 5 basenów kąpielowych: sportowy (olimpijski) – głęboki o wymiarach 50m x 25m (głębokość 2m), średni – 69m x 24m (głębokość 0,6m – 1,7m), dwa płytkie (69m x 12m (głębokość 0,4m – 1m) oraz brodzik o wymiarach 54m x 14m (głębokość 40cm). Łączna powierzchnia wody wynosi 6000 m2 a jej objętość 7130 m2.
Na terenie basenu znajdują się także natryski z zimną wodą przy basenie oraz z ciepłą wodą w budynku, przebieralnie, toalety, umywalki z ciepłą wodą, plaże trawiaste o łącznej powierzchni ok. 60 arów, boisko do siatkówki, plac zabaw dla dzieci przy brodziku, zjeżdżalnia, fontanna, parking dla samochodów, stojak na rowery, obiekty handlowe oraz bufet. Istnieje możliwość pozostawienia bezpłatnie cennych przedmiotów w depozycie kasjera biletowego)

Skip to content